https://rudolfkusy.sk/wp-content/uploads/2022/01/Istropolis.jpg

Vlastník, spoločnosť Immocap, pred časom požiadala o zbúranie starého Istropolisu. Zároveň doložila súhlasné stanovisko všetkých dotknutých orgánov. Mestský úrad ochrany pamiatok konštatoval, že budova Istropolisu nie je vedená v zozname pamiatok a nevzťahuje sa na ňu žiadna špeciálna ochrana. Istropolis je síce zaradený na zoznam pamätihodností, ale podľa pamiatkarov štatút pamätihodnosti nemá takú váhu a nemôže byť použitý pri zasahovaní do práv majiteľa stavby.

Stavebný úrad má v takom prípade len jednu možnosť – vydať búracie povolenie. Hlavný problém je však v tom, čo sa na Trnavskom mýte postaví. Či tu budú len byty, hotel, administratíva a obchody, alebo bude investor rešpektovať to, o čom hovoríme od začiatku. Žiadame postaviť nový Istropolis. A nový Istropolis pre nás nie je ani administratívna budova, ani množstvo bezúčelných priestorov, ale miesto, kde môže byť kultúra. Čiže zachovanie alebo obnova veľkej sály, srdca Istropolisu. A nechcem počúvať o tom, že stavba bola postavená ako Dom Revolučného odborového hnutia na zjazdy strany, odborov či pionierov. To je minulosť.

Srdce Istropolisu nesmie zmiznúť 

Z pozície stavebného úradu nemáme zákonné páky dávať takéto požiadavky. Ale ako Novomešťan – človek, ktorý tu žije od narodenia, rovnako ako jeho rodičia – a ako starosta musím v mene obyvateľov Nového Mesta žiadať, aby Istropolis nezmizol bez náhrady. A keď hovorím o Istropolise, myslím jeho srdce – najväčšiu sálu na Slovensku s viac než 1150 sedadlami.

Vlastník Istropolisu už predstavil svoju víziu, ktorá vyšla z architektonickej súťaže. Nový Istropolis je väčší, podobá sa na ten dnešný a jeho súčasťou je aj obnova verejných priestorov. Tak, aby sa Trnavské mýto stalo ďalším centrom, ktoré bude priťahovať ľudí, miestom stretnutí a priestorom pre oddych, kultúru aj zábavu. Ale kde máme garanciu, že sa tak stane?

Chceme veľa?

Už som sa naučil, že pekné obrázky a sľuby tu majú pramalú váhu. Takto v Bratislave bez náhrady zaniklo PKO, ale aj napríklad neďaleký cyklistický štadión.

My sme ešte predtým, než odbory Istropolis predali, verejne povedali, že nesmie zmiznúť bez náhrady.

Nemyslím si, že chceme veľa.

  • Je tak veľa požiadavka zachovať alebo vybudovať srdce Istropolisu, teda najväčšiu sálu?
  • Je tak veľa žiadať zachovanie mramoru a kultúrnych artefaktov?
  • Je tak veľa požadovať verejný park, zachovanie hodnotných stromov a novú škôlku?
  • Je tak veľa žiadať, aby sa myslelo aj na okolitých obyvateľov?

V médiách sa objavili dohady, že zo strany investora mohlo dôjsť ku zničeniu niektorých umeleckých diel. Hovoríme o nádhernej vitráži od grafika a maliara Milana Dobeša, keramického reliéfu od Juraja Martha či Zverokruhu od Imricha Vaneka.

Preto sme požiadali vlastníka, aby nám umožnil kontrolu ich stavu. Som rád, že sa nepotvrdili šumy. Naopak, všetky artefakty boli starostlivo zabalené a uskladnené profesionálnou firmou, ktorá sa špecializuje na prácu s pamiatkami.

Zmluva aj so sankciami

Investor avizoval, že je pripravený akceptovať požiadavky samosprávy. A hovorí, že jeho vízia spĺňa naše požiadavky.

Pristúpiť k podpisu zmluvy so sankciami však odmieta.

Štát pred časom prisľúbil podporu pre vznik Národného kultúrneho a kongresového centra až do výšky 60 miliónov eur. Onedlho by mala vláda rozhodovať o tom, kde v Bratislave bude centrum stáť. V hre je aj Nový Istropolis od spoločnosti Immocap. Ale nás sa predsa nemôže týkať, či a koľko peňazí napokon štát schváli. Chápem, že ak bude dotácia, postaví sa nádherné centrum kultúry. Ale ak dotácia nebude, investor musí splniť požiadavky, ktoré opakujeme znova a znova a nie sú pre nikoho prekvapením.

Je hranica, za ktorú nemôžem ustúpiť. Ak investor nebude súhlasiť so škôlkou, budem to rešpektovať. Postavíme ju inde. Ale všetky ostatné požiadavky sú normálne a reálne. Stavebný úrad a naše zákony stavajú starostov do pozície úradníkov – podpisovačov. Veľakrát podpisujeme aj rozhodnutia, s ktorými nesúhlasíme, lebo tak je to podľa platného zákona. Ale napriek tomu, čo som si minulý rok zažil, nemôžem ustúpiť. Toto nie je nejaká bytovka, ktorá je priveľká a nezapadá do prostredia. Tu hovoríme o bytí či nebytí kultúry. A o budúcnosti Trnavského mýta, ktoré sa môže stať miestom stretnutí, prechádzok či komunitného života.

https://rudolfkusy.sk/wp-content/uploads/2020/12/kusy_logo-263x88-copy.png
Kontakt
Junácka 1, 832 91, Bratislava, Slovensko
Populárne odkazy