Jednoduché kritériá

Uponáhľaný život každého z nás nedáva čas ani priestor na to, aby sme sa intenzívne zaoberali tým, ako funguje mesto či mestská časť.
Chtiac-nechtiac sme však rozhodnutiami samospráv ovplyvňovaní. O čom budú napríklad noví starostovia, primátor a poslanci rozhodovať v najbližšom období?

Či bude nová parkovacia politika slúžiť ľuďom, alebo pôjde o spôsob, ako si zarobia súkromné firmy.

Či sa zmení územný plán tak, aby sa vyhovelo vlastníkom – developérom, alebo sa bude prihliadať na záujmy ľudí.

Či sa bude rekonštruovať miestny úrad, alebo školy a škôlky.

Či sa sociálne byty budú prideľovať len ľuďom v núdzi a učiteľom, alebo sa znova vrátime k „riešeniu bývania úradníkov a poslancov“.

Čaká nás obdobie, keď sa budú všetci na bilbordoch usmievať a všetky problémy budú zrazu riešiteľné. Ako si potom vybrať poslanca, ktorý bude naozaj zastupovať ľudí tak, aby ste si vy aj on po štyroch rokoch mohli povedať: „Ďakujem, hlasoval si v prospech Nového Mesta, pomáhal si svojej štvrti a vidno za Tebou kus práce.“

Skúste sa riadiť dvoma jednoduchými kritériami:

  1. Býva pán/pani kandidát/ka naozaj v Novom Meste, alebo tu má len trvalý pobyt?Zaslúžime si, aby naši poslanci v Novom Meste aj bývali. Je to naozaj minimálny predpoklad. Človek, ktorý tu býva, nakupuje, vodí deti do škôlky alebo sa prechádza so psom, aj vidí problémy. Vidí, že priechod pre chodcov nie je dobre osvetlený, že treba obnoviť náter, vidí, že nesvietia lampy, v kríkoch prespávajú bezdomovci, vie, že strecha na škôlke zateká, v klube dôchodcov je zima…
  2. Čo pán kandidát, resp. pani kandidátka doteraz urobili? Niekto sa zobudí dva mesiace pred voľbami s „neodbytnou túžbou pomáhať“. Iný má za sebou kus práce a konkrétne výsledky.

V Novom Meste sme vytvorili kandidátku z nezávislých osobností. Poprosil som ľudí, ktorí sa angažovali proti výrubu na Kolibe, aby išli kandidovať. To isté na Kramároch, kde som oslovil tých, ktorým prekáža, že v areáli Detskej fakultnej nemocnice by mala vyrásť nepovolená stavba, ľudí, ktorí nechceli zniesť na Vajnorskej ulici 12-podlažnú bytovku, a spolu sme ju stlačili na normálnych 6 podlaží. A pridali sa ďalší. Aktívni obyvatelia, ktorí pomáhajú s čistotou a ktorých zaujíma prostredie okolo nás. Myslíme si, že v Novom Meste to vieme bez politických strán aj bez ich sponzorov. Ak niekoho zaujíma umiestnenie nového koša, špinavá ulica, rozbitý chodník či zatekajúca strecha, posledné, čo potrebuje, je stranícka legitimácia. Čo si myslíte vy?

https://rudolfkusy.sk/wp-content/uploads/2020/12/kusy_logo-263x88-copy.png
Kontakt
Junácka 1, 832 91, Bratislava, Slovensko
Populárne odkazy