Novomestský starosta Rudolf Kusý oznámil kandidatúru na župana

Súčasný starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý kandiduje na post predsedu bratislavského samosprávneho kraja v novembrových župných voľbách. „Politické strany nás doviedli do stavu totálneho znechutenia z politiky, buď sa hádajú alebo potichu rozdajú trafiky. V Novom Meste sme dokázali,  že samosprávna politika nepotrebuje stranícke politikárčenie a klientelizmus. Nenechajme si samosprávu ukradnúť politickými stranami,“ vyhlásil Kusý, ktorý v najbližších dňoch rozbehne zber podpisov pod svoju kandidatúru. „Tak ako v minulosti, aj teraz sa chcem ako skutočne nezávislý kandidát opierať o priamy mandát od ľudí,“ informoval Rudolf Kusý.

Vo voľbách chce ľuďom ponúknuť svoje manažérske skúsenosti z vedenia samosprávy v bratislavskom Novom Meste. „Štýl politiky chcem postaviť na dvoch pilieroch – zapojení ľudí do rozhodovania a transparentnosti,“ vraví Rudolf Kusý. V Novom Meste už niekoľko rokov úspešne funguje projekt participatívneho rozpočtu, kde o časti peňazí nerozhodujú politici, ale ľudia, ktorí môžu sami predložiť konkrétne projekty. Tie následne hlasovaním podporuje verejnosť. Na úrovni župy chce Kusý do rozhodovania vtiahnuť starostov a primárov, ktorí by spolurozhodovali o projektoch, ktoré bude župa riešiť. V oblasti transparentnosti patrí Nové Mesto medzi najúspešnejšie samosprávy na Slovensku. V rebríčku rešpektovanej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko získala samospráva pod vedením Kusého štvrtú priečku. Naopak, Bratislavský samosprávny kraj patrí dlhodobo k priemerným samosprávam. „Vidím tu široké možnosti na posilnenie transparentnosti, hospodárnosti pri verejnom obstarávaní, efektívnejšie fungovanie samosprávy a zabezpečenie férového prostredia pre všetkých, ktorí so samosprávou prídu do kontaktu, v Novom Meste sme to dokázali,“ argumentuje Rudolf Kusý.

Novomestskej samospráve sa za uplynulé roky podarilo rozbehnúť viacero úspešných projektov v sociálnej oblasti – či už je to sociálna výdajňa pre ľudí v hmotnej núdzi, bezplatná právna poradňa či podpora športu detí základných škôl. Podobné projekty chce Rudolf Kusý preniesť aj na úroveň samosprávneho kraja. „Program staviam na troch pilieroch – župa musí slúžiť ľuďom a preto sa chcem sústrediť na odstránenie dlhov z minulosti, zlepšenie súčasného života a  na rozvojové projekty,“ vraví Rudolf Kusý. Do prvej oblasti zaraďuje napríklad opravu zanedbaných škôl, či školských dvorov, do druhej garanciu zachovania lekárskej pohotovosti v Malackách a treťou je budovanie športovísk dostupných pre širokú verejnosť. Kusý chce detaily programu doladiť na základe stretnutí s občanmi, ako aj so starostami a primátormi bratislavského samosprávneho kraja.

https://rudolfkusy.sk/wp-content/uploads/2020/12/kusy_logo-263x88-copy.png
Kontakt
Junácka 1, 832 91, Bratislava, Slovensko
Populárne odkazy