NezaradenéPetícia za férový vianočný príspevok

Spôsob, akým vláda seniorom vypláca vianočný príspevok, je nespravodlivý a neférový ku vdovám a vdovcom. Vychádzam pritom z pravidelných stretnutí „v teréne“, kde od seniorov počúvam, že vianočný príspevok je často iba symbolický a rozhodne nestačí na zlepšenie ťažkej situácie aspoň pred Vianocami. Je bolestivé počúvať, ako tie drobné nestačia na kúpu darčekov, bohatšiu Štedrú večeru, či nákup potrebných liekov.

Čo je dôvodom nespravodlivosti voči vdovám a vdovcom?

Dôchodcovi, ktorý má manžela či manželku, sa vianočný príspevok vyrátava podľa výšky starobného dôchodku. U vdovy a vdovca sa však k starobnému dôchodku priráta aj vdovské, alebo vdovecké a z toho po vypočíta vianočný príspevok. Podľa seniorov, ktorí prišli o svojich životných partnerov a teda aj ďalší príjem do rodinnej kasy, je tento spôsob nespravodlivý a neférový. 

Navrhujem preto zmenu. Riešenie nespravodlivého výpočtu vianočného príspevku je totiž jednoduché. Všetci seniori si zaslúžia rovnaký, spravodlivý a ľudský prístup. Rovnaký vianočný príspevok by sa mal počítať výlučne zo starobného dôchodku. Bude tak zachovaná solidarita a vdovci nebudú znevýhodňovaní. 

Dobrá voľba preto vyhlásila petíciu za Férový vianočný príspevok, ktorý zrovnoprávni vdovy a vdovcov s ľuďmi, ktorí manžela, či manželku majú. S petíciou sa obrátime na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a na poslancov národnej rady.

Ak chcete pomôcť s podpismi pod petíciu, môžete si ju:
1. stiahnuť priamo tu na stránke petícia za férový vianočný príspevok (petičný hárok) alebo môžete

2. vyplniť petíciu online kliknutím na tento odkaz

https://rudolfkusy.sk/wp-content/uploads/2020/12/kusy_logo-263x88-copy.png
Kontakt
Junácka 1, 832 91, Bratislava, Slovensko
Populárne odkazy