Rudolf Kusý: Frešov rodinný park – predvolebná kampaň alebo posledný veľký kšeft?

Končiaci župan Pavol Frešo ohlásil tri mesiace pred voľbami veľkú investíciu – súťaž na “Family park”. (Mimochodom, prečo musíme stále používať anglikanizmy? V tomto texte to už bude ďalej len rodinný park.) Ešte raz: tri mesiace pred voľbami spúšťa končiaci župan Frešo investíciu za niekoľko miliónov eur.

Pozemok pri Petržalke vlastní župa už od roku 2008. Pred voľbami v roku 2009 sa ich pokúšal takmer identicky “zhodnotiť” bývalý triumvirát Bajan-Flašíková-Ftáčnik. Pár mesiacov pred voľbami vypísali súťaž na staviteľa aj operátora multifunkčnej haly, ktorá tam mala vyrásť. Ukázalo sa, že išlo iba o pokus o posledný veľký kšeft, ktorý sa mal stihnúť uzavrieť ešte pred voľbami. A hádajte kto bol vtedy najväčším kritikom tohto kšeftu? Áno, hádate správne, bol to vtedajší kandidát na župana Frešo. Ako vtedy tvrdil, pár mesiacov pred voľbami nie je správne zaväzovať budúceho župana a zastupiteľstvo k veľkým investíciám. Súhlasím.

Odvtedy už uplynulo osem rokov(!) a výsledkom činnosti Pavla Freša je, že neurobil vôbec nič. Pardón, pred svojou tlačovou konferenciou odstránili z tohto pozemku burinu, aby to vyzeralo lepšie pred kamerami.

Pokosená lúka. "Slušný" výsledok práce za osem rokov, čo poviete?
Pokosená lúka. „Slušný“ výsledok práce za osem rokov, čo poviete?

Na Slovensku skrátka nemáme dobré skúsenosti s veľkými investíciami pár mesiacov pred voľbami. V lepšom prípade ide o predvolebnú kampaň, v horšom prípade o posledný veľký kšeft. (Nedá sa vylúčiť ani kombinácia týchto možností.) Ak chcel končiaci župan Frešo niečo na tomto pozemku postaviť, mal to urobiť počas ôsmych rokov svojho pôsobenia. A ak to z akýchkoľvek dôvodov neurobil, nemal by s tým začínať teraz, keď ho už o tri mesiace nahradí niekto iný. Slušné by bolo, keby celú súťaž zrušil a realizáciu nového parku nechal na svojho nástupcu.

V celom zámere vidím ešte jeden problém – končiaci župan Frešo opäť raz obchádza pri realizácii takéhoto projektu ľudí. Znova sa o niečom rozhoduje za zeleným stolom, bez účasti ľudí. Práve oni budú do tohto parku chodiť a preto by oni a len oni mali rozhodnúť o tom, čo sa bude v tomto parku nachádzať. Preto sme spolu s mojimi kolegami už pred pár týždňami spustili stránku www.parksportu.sk, kde sa môžu ľudia sami vyjadriť, čo by na tomto území malo byť. Srdečne vás na túto stránku pozývam a verím, že po novembrových voľbách spolu Park športu a oddychu postavíme.

https://rudolfkusy.sk/wp-content/uploads/2020/12/kusy_logo-263x88-copy.png
Kontakt
Junácka 1, 832 91, Bratislava, Slovensko
Populárne odkazy