K dvom novým škôlkam pribudnú ďalšie dve

Keď v roku 2010 došlo k zmene vo vedení novomestskej samosprávy, v mestskej časti fungovalo jedenásť materských škôl, mnohé z nich v katastrofálnom stave. Píše sa rok 2018, po dvoch volebných obdobiach sa škôlky zmenili na nepoznanie, pribudli nové miesta pre detičky a čo viac – počet škôlok sa rozšíril na trinásť. A to nie je ani zďaleka všetko. „Na najbližšie štyri roky máme naplánované vybudovanie ďalších dvoch materských škôl a rozšírenie dvoch už existujúcich,“ avizuje starosta Rudolf Kusý. Nové Mesto tak vytvorí miesta pre ďalšie viac ako 160 detičiek.

Ako rástla kapacita materských škôl
Ako rástla kapacita materských škôl

Rekonštrukcia, modernizácia a rozširovanie kapacít materských škôl sa hneď na začiatku stali starostovou prioritou. So svojim tímom začali škôlky jednu za druhou opravovať.„V priebehu niekoľkých rokov boli skoro všetky škôlky zateplené, dostali nové okná, opravené strechy, deti sa môžu hrať v bezpečných a zmodernizovaných interiéroch aj ihriskách. A to najdôležitejšie  – každý rok v škôlkach pribúdajú deťom nové miesta a triedy.“ Niekde sa pristavilo celé jedno poschodie, inde sa prerobil „učiteľský byt“ na triedu s herňou a na Pionierskej a Kalinčiakovej pribudli dve nové materské školy.

Pritom ešte nie tak dávno, pred niekoľkými rokmi, bolo bežné škôlky zatvárať a predávať. Na jeden takýto prípad si spomína aj Rudolf Kusý. „Ešte pred tým, ako som sa stal starostom, sme so susedmi bojovali za zachovanie škôlky na Letnej, na ktorú si brúsil zuby developer.“ Tento príbeh mal, našťastie, šťastný koniec. Najväčšia materská škola v Novom Meste na Letnej ulici prešla, tak ako všetky, postupnou rekonštrukciou a dnes patrí k najmodernejším a s najnižšími energetickými nákladmi.

Nové miesta pre škôlkarov zostávajú jednou z priorít aj do nasledujúcich rokov. A ciele opäť nie sú skromné. Mestská časť vybuduje na Teplickej ulici, kde už dnes funguje jedna škôlka, ďalšiu modernú budovu s areálom. Na tento účel už získala peniaze z eurofondov, ktoré pokryjú väčšinu nákladov. Nová škôlka bude môcť prijať 100 detí. S rovnakým počtom sa počíta aj pri ďalšej novej materskej škole, ktorá vyrastie v krásnom prostredí na Vihorlatskej ulici. „Aj v tomto prípade bude vzhľad a funkčnosť zodpovedať 21. storočiu. Pôsobivá architektúra, drevo ako dôležitý stavebný materiál, moderné využitie priestorov zodpovedajúce detským potrebám,“ naznačuje starosta.

Rozrastú sa aj existujúce škôlky – rekonštrukciu čakajú Legerského a Šuňavcovú. Na oboch materských školách tak pribudne jedna nová trieda pre 20 detí. Vznikne prerobením školských bytov.

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply