Rudolf Kusý: Deň Zeme v Novom Meste? Odviedli sme kus dobrej roboty!

Do brigád ku Dňu Zeme sa v našej mestskej časti zapojilo viac než 250 ľudí. Sadili sme stromy, zbierali smeti v lesoparku i na Filiálke, čistili okolie škôl, skrášľovali vnútrobloky… Odviedli sme kus dobrej práce a čo je príjemné, po jej skončení sme hneď videli aj výsledok.

Upratané okolie, vyčistený potok, vysadené stromy, to všetko je dobré a zmysluplné. Ale ešte väčší zmysel má čosi iné. Nové vzťahy, ktoré sa medzi ľuďmi pri spoločnej práci vytvárajú. Tam, kde sa ľudia poznajú, kde funguje komunita, je akosi čistejšie, bezpečnejšie a ľudia dokážu aj jasne formulovať spoločné potreby. Dnes, keď časť obyvateľov chodí domov len prespávať, keď je veľa bytov prenajatých, fungujúca komunita je ešte dôležitejšia.

V našej mestskej časti pracujeme na vybudovaní dvoch nových parkov, pribudne nám dvesto nových košov na cigaretové ohorky, sme bližšie k riešeniu najšpinavších stojísk na separovaný odpad. To sú síce dobré projekty, ale bez záujmu ľudí o svoje okolie, bez záujmu a ochoty pomôcť sú zbytočné. Aj preto sú spoločné brigády také dôležité.

 Keď sme s brigádami pred deviatimi rokmi začínali, chodilo len málo ľudí. Veľa bolo starších, ktorí spomínali na viac–menej povinné sobotňajšie brigády a akciu Z. Dnes prídu priložiť ruku k dielu všetky vekové skupiny, osobne sa najviac teším z detí. Veľa síce neurobia, ale vďaka takýmto spoločným zážitkom s rodičmi, ktoré im dajú viac než teória v škole alebo výchovné reči o čistote, môže byť ďalšia generácia iná.

 Keď som sa s niektorými z vás popri práci rozprával, v zásade ste mi opakovali to isté: „Radi prídeme aj nabudúce a skôr než na jeseň.“ Niečo sa u nás zmenilo k lepšiemu. A to je dobré.

Leave a Reply