Viac priestoru pre najmenších

Na Odborárskej vyrástla moderná škôlka. Nové poschodie, viac učební, herní a spální, vynovená kuchyňa aj jedáleň. Mestská časť Bratislava – Nové Mesto v januári otvorila zrekonštruovanú materskú školu na Odborárskej ulici, ktorá je jednou z najmodernejších v Bratislave. Vďaka nadstavbe škôlka mohla rozšíriť svoje kapacity.

Nové priestory budú slúžiť  81 deťom v štyroch triedach. Rekonštrukcia škôl a škôlok je naša hlavná priorita, len vlani sme investovali do ich obnovy vyše milióna eur a pokračujeme v tom aj tento rok,“ povedal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Modernizácia materskej školy na Odborárskej stála zhruba 400 tisíc eur. O preplatenie tejto sumy mestská časť požiadala prostredníctvom eurofondov v rámci Integrovanej stratégie rozvoja mestských oblastí. Na modernizáciu prispel aj Bratislavský samosprávny kraj dotáciou 7400 eur, zakúpilo sa za ne zariadenie škôlky.

Vynovené priestory školskej kuchyne boli doplnené novým technologickým zariadením, a zároveň sa rozšírila aj kapacita školskej jedálne. Tú využívajú okrem detí z materskej školy aj žiaci základnej školy. Rekonštrukcia prinesie nemalé energetické úspory – vďaka zatepleniu a plastovým oknám dostala škôlka energetický certifikát triedy B.
Celá rekonštrukcia trvala zhruba štyri mesiace, začala sa ešte v lete 2013. Počas prestavby boli miestni škôlkari dočasne umiestnení na Základnej škole na Kalinčiakovej ulici, kam ich z Odborárskej každé ráno vozil špeciálny autobus. Školáci sa zasa dočasne chodili stravovať do priestorov miestneho denného centra seniorov.

Nové priestory získala aj materská škola na Pionierskej

Začiatkom februára slávnostne uviedli do prevádzky aj zrekonštruovanú materskú školu na Pionierskej ulici. Jej kapacitu sa podarilo rozšíriť o ďalšie dve triedy vďaka kompletnej rekonštrukcii druhého podlažia, ktoré sa predtým nevyužívalo. Do zateplenia a odvodnenia strechy, výmenu elektroinštalácie, vodovodných potrubí, hygienických zariadení a celkových úprav interiéru investovala mestská časť takmer 170 000 eur.

Rekonštrukcia priestorov nám umožnila prijať ďalších 44 detí, doterajšia kapacita bola 42. Sme radi, že deťom môžeme poskytnúť moderné priestory a dostatok miesta na realizáciu,“ povedala Milena Partelová, riaditeľka Základnej školy s materskou školou na Sibírskej ulici.„ Ešte viac ma teší, že do modernizácie škôlky sa aktívne zapojili aj rodičia. Pomohli nám získať sponzorov aj sami prispeli na nové vybavenie detského ihriska. Chcela by som preto zo srdca poďakovať spoločnostiam iQnet, a.s., Kedros, a.s. aj všetkým ostatným darcom, vďaka ktorým má ihrisko rozmanité hracie prvky a škôlka moderné vybavenie,“ doplnila pani riaditeľka. Materská škola na Pionierskej ponúka nadštandard aj čo sa týka personálu – o deti sa stará osem učiteliek a dve asistentky.

„Miest pre škôlkarov by sme potrebovali ešte viac. Po rozšírení materských škôl na Odborárskej a Pionierskej, prídu na rad Kramáre a Koliba, kde by tri nové triedy mali pribudnúť ešte do konca tohto roka. Ale investície si už vyžadujú aj ďalšie budovy, mestská časť to postupne premietne do svojich plánov,“ uviedla poslankyňa Andrea Vítková, splnomocnenkyňa pre oblasť školstva.

Ďalšie investície smerovali do výmeny okien

Začiatkom roka 2014 sa stavbári pustili do výmeny 59 okien a 12 dverí v materskej škole na Šuňavcovej ulici. Zvládli to v priebehu dvoch týždňov, pričom prevádzka fungovala v plnom režime. „Bol to veľmi náročný čas a ja som vďačná rodičom, deťom aj kolegom pedagógom, že preukázali veľkú dávku trpezlivosti a pochopenia,“ ocenila dobré vzťahy zástupkyňa riaditeľa pre materskú školu Mgr. Renáta Korytárová.Mestská časť vynaložila na opravy takmer 37 500 eur.

Zo 48 nových okien v hodnote 69 100 eur, a tým aj z oveľa príjemnejšieho prostredia na prácu sa tešia gymnazisti na Českej ulici. Rovnako v základnej škole na Sibírskej sa podarilo vymeniť 104 okien za plastové, táto rekonštrukcia si vyžiadala približne 37 700 eur. Samozrejme, popri skvalitnení prostredia sa investície prejavia aj v úsporách na kúrení.

Leave a Reply