Vyvolané investície sú nevyhnutnosťou

Nová výstavba so sebou prináša nielen nové byty, ale aj výdavky pre našu mestskú časť. Teda v konečnom dôsledku pre nás všetkých. Viac ľudí v bytoch znamená viac detí v školách a škôlkach, požiadavky na nový park, kultúrnu miestnosť, výbeh pre psov…

V Novom Meste o tom investorom hovoríme stále. Tento týždeň nám na účte pribudlo prvých 20-tisíc eur z 80-ich tisíc od developera na Bielom kríži. Samozrejme, zrekonštruuje aj cesty, kanalizáciu, vodu. O peniazoch budú rozhodovať obyvatelia Bieleho kríža. Rovnako je to aj v prípade investora, ktorý plánuje stavať v areáli bývalej BEZ-ky. Len suma je iná – 230-tisíc eur. Plus vytvorenie novej cesty, rekonštrukcie jestvujúcich, vytvorenie verejného parku na jeho pozemku a podobne.

Ak sa má mesto rozrastať, nestačí stavať len byty a kancelárie. Musia sa stavať aj ihriská, školy, škôlky, domovy dôchodcov, kultúrne centrá, športoviská. Našou úlohou ako samosprávy je postupne rekonštruovať to, čo máme. A roboty je na desať rokov. Úlohou developerov je prispieť vo svojom okolí, či lepšie, vytvoriť niečo pre ľudí priamo na svojom pozemku. Okrem kultúrnych akcií nám developeri zaplatili dve nové detské ihriská, jedno športovisko, menší park, 100 smetných košov za 20-tisíc eur a štyri projektové dokumentácie, zaviazali sa zaplatiť 310-tisíc na projekty miestnych obyvateľov, na ďalší park prispievajú sumou 25-tisíc eur. Okrem toho prispeli na zateplenie základnej školy, na rekonštrukciu strechy telocvične, na opravu škôlky a 150 stromov. Ďalšie vyvolané investície sú súčasťou stavebných povolení – rekonštrukcie ciest a kanalizácie, stavba nového športoviska s umelým povrchom, výmena okien na škole.

Málokedy sa to vlastníkom páči, ale inak to už nepôjde. V socializme postavil všetko štát. Dnes s tým musí počítať developer.

Leave a Reply