Sme najtransparentnejšia samospráva v kraji

Nové Mesto je 2. najtransparentnejšia samospráva na Slovensku, prvé v rámci bratislavského kraja. Vyplýva to z čerstvých výsledkov rešpektovaného rebríčka organizácie Transparency International Slovensko (TIS). Ešte pred niekoľkými rokmi bolo Nové Mesto pritom až v piatej desiatke.

Dôvod takého výrazného zlepšenia? V Novom Meste sa dlhodobo snažíme držať hesla: „Zverejnime všetko, čo sa dá a nielen to, čo musíme.” Pred časom sme si dali externou firmou vypracovať audit transparentnosti a na jeho základe sme prijali balík konkrétnych úloh pod názvom „80 krokov pre transparentné Nové Mesto“. Cieľom projektu bolo posilnenie transparentnosti,  hospodárnosti pri verejnom obstarávaní, efektívnejšie fungovanie samosprávy a zabezpečenie férového prostredia pre všetkých, ktorí so samosprávou prídu do kontaktu.

Táto aktivita priniesla aj pozitívne výsledky. Nové Mesto sa podľa Transparency International Slovensko stalo 4. najtransparentnejším mestom na Slovensku za rok 2016 a najtransparentnejšou obcou v Bratislavskom kraji. Na vavrínoch sme nezaspali a zlepšujeme sa ďalej – výsledkom je aktuálny rebríček 2018, v ktorom sa Nové Mesto posunulo ešte vyššie.

Cena aj za riešenie podnetov občanov
Bratislava-Nové Mesto získala opakovane ocenenie za riešenie podnetov, ktoré občania nahlasujú samosprávam cez portál Odkazprestarostu.sk.Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť spolu s portálom udelili novomestskej samospráve ocenenie Zlaté vedro za výbornú prácu s týmto portálom v rokoch 2013 a 2015. V Novom Meste spolupracujeme s portálom od jeho začiatkov. Počas siedmich rokov existencie portálu sa nám podarilo úspešne vyriešiť 1064 podnetov a počet obyvateľov, ktorí túto cestu využívajú, neustále rastie.

 

Hlas Nového Mesta ocenila Transparency International
Hlas Nového Mesta sú tretie najprínosnejšie noviny, ktoré vydávajú samosprávy na Slovensku. Vyplynulo to z rebríčka mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko, ktorá hodnotila užitočnosť, objektívnosť a verejnoprávny charakter novín v 86 najväčších slovenských mestách. V rebríčku „najviac prínosných radničných novín“ obsadil tretie miesto so skóre 64,29 %, prvé skončilo Ružinovské echo a druhé noviny, ktoré vydáva samospráva v Prešove.

Nejde o prvé ocenenie úrovne Hlasu Nového Mesta. V predchádzajúcom rebríčku zverejnenom v roku 2016 skončil Hlas na prvom mieste. Ešte v roku 2011 získal v rámci celoslovenskej súťaže Miestne noviny 2011 čestné uznanie v kategórii noviny, časopis mestskej časti.

Leave a Reply