Žiadne monštrum. Zo Slovanov sme „zosekali“ desiatky poschodí

Stretávame sa s tým stále. Developer ako vlastník pozemku zdôrazňuje svoje práva, ktoré mu vyplývajú z vlastníctva. Popri všetkých právach a všetkých povinnostiach by si mal uvedomiť jednu povinnosť naviac. Byť dobrým susedom! Na konferencii Reality a development, ktorú minulý rok robil časopis Trend, som jasne povedal investorom, čo v Novom Meste považujeme za samozrejmé – že okrem toho, že si postavia svoje byty či kancelárie, urobia niečo dobré aj pre svoje okolie. Teda pre ľudí, ktorí tam bývajú a budú, samozrejme, ovplyvnení hlukom, špinou a všetkým, čo so sebou výstavba prináša. Investorom sa to nepáčilo.

Treba si úplne otvorene povedať, že časy, keď si developer postavil svoj projekt a nezaujímal a o svoje okolie, sú preč. Je dobré a správne, aby urobil niečo aj pre svoje okolie. Pre ľudí, ktorí tam dnes žijú. Prispeje na školu či škôlku, postaví detské ihrisko, obnoví zeleň, vybuduje športovisko. Možností je veľa. Tak to bude aj v prípade projektu na obytný súbor Škultétyho, ktorý sa bude stavať na mieste, kde predtým stála BEZ-ka. Urobiť niečo dobré pre ľudí, ktorí bývajú v okolí veľkých projektov, považujem za správne. A v okolí bývalej BEZ-ky je čo robiť.

Čo presne žiadame?

Od investora žiadame, aby prispel na tri škôlky – Legerského, Šuňavcovú a Pioniersku. Chceme tiež, aby na svojom pozemku vyčlenil verejný priestor, na ktorom vybuduje verejné detské ihrisko (dve robí pre budúcich vlastníkov bytov) s fontánou a lavičkami. Zrekonštruuje tiež najbližšie športovisko na Kominárskej.

Majiteľov psíkov poteší zas vytvorením oploteného výbehu pre psy na Pionierskej. Pre zlepšenie dopravnej situácie vybuduje po dohode so železnicami nové prepojenie pre peších, automobily a cyklistov medzi Račianskou a Kukučínovou ulicou. Má aj povinnosť kompletne zrekonštruovať Kominársku ulicu. Samozrejmosťou je bezbariérová rekonštrukcia chodníka a obnova stromoradia na Račianskej ulici na oboch stranách cesty.

Mysleli sme aj na cyklistov – tí dostanú novú cyklotrasu podľa požiadaviek združenia Cyklokoalícia. Investor prispeje na fungovanie miestneho klubu dôchodcov, školy na Sibírskej a knižnice na Pionierskej ulici. Zafinancuje aj malé projekty v okolí, ako je rekonštrukcia okolia fontány na Račianskom mýte, obnova predzáhradiek na Račianskej ulici, výsadba ruží na Ursíniho, rekonštrukcia schodiska na ulici Jozefa Cígera Hronského či osadenie zábradlia na Legerského ulici.

Leave a Reply